nedjelja, 22. lipnja 2014.







U ovom užurbanom razdoblju ne smijemo zaboraviti ni na svoje muškarce i njegu njihove kože. Iako u građi kože žena i muškaraca nema većih razlika, ipak postoje neke specifičnosti. U prosjeku, koža lica kod muškaraca je za 20 % deblja od kože lica žena. 

U srednjem sloju kože nalazi se veći broj elastičnih i kolagenih vlakana, pa je stoga muška koža čvršća i elastičnija. Osim toga, broj se elastičnih i kolagenih vlakana kroz godine sporije smanjuje, pa muškarci kasnije dobivaju bore.

Tijekom puberteta pod utjecajem muških spolnih hormona androgena, na licu muškaraca dolazi do rasta većeg broja dlačica. Također, pod utjecajem istih hormona i lojnice dobivaju jači poticaj za rad, pa stoga muškarci u vrijeme puberteta i nakon njega mogu češće imati problema s aknama ili seborejom. 

Jednako kao i ženska koža i muška je izložena brojnim štetnim utjecajima. Od vanjskih svakako najznačajniji su sunce i zagađenje okoliša, a od onih “unutrašnjih” način života: izloženost stresu, dimu cigareta, alkoholu, neravnomjernoj i neuravnoteženoj prehrani…

Dodatni problem koji mušku kožu čini osjetljivom svakako je svakodnevno brijanje. Naime, prilikom brijanja osim dlačica “struže” se i uklanja i dio površinskog sloja kože, nastaju brojna, sitna oštećenja ili čak i porezotine, upale, a mjestimice i urasle dlačice. Sve to, uz korištenje losiona nakon brijanja, uzrokuje nadraženost, isušenost i/ili crvenilo kože lica.

Dakle, i muškarci, bez obzira na veću čvrstoću i debljinu kože, mogu imati osjetljivu i za njegu vrlo zahtjevnu kožu odnosno kožu sklonu mašćenju i stvaranju akni.

Stoga se muškarcima jednako kao i ženama preporuča redovita, svakodnevna njega kože, prilagođena tipu i potrebama kože, zaštita od utjecaja štetnih UV zraka te redoviti odlasci na njegu ili čišćenje kože lica, osobito zimi i u prijelaznim razdobljima. 


Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr

srijeda, 21. svibnja 2014.

UV indeks

















Umjerena količina sunčevih zraka svakako je korisna, dok pretjerano izlaganje suncu može uzrokovati brojna oštećenja poput karcinoma kože, katarakte (sive mrene) na oku, alergije, oštećenja imuniteta... Osobito se izbjegavanje intenzivnog sunca preporuča djeci, posebice onima mlađim od 18 godina, ali i odraslima.

Količina sunca koju primimo ovisna je o brojnim faktorima. Različita je u različito doba dana, ovisna je i o godišnjem dobu, mjestu, pa i geografskoj širini. Veće količine UV zraka mogu prodrijeti kroz oblake, maglu ili smog. Voda, pijesak, oblaci, kamenje i snijeg izazivaju refleksiju UV zraka i time pojačavaju njihov štetan učinak. 

Ultraljubičaste zrake sastoje se od zraka UVA i UVB spektra. UVA zrake uzrokuju tamnjenje kože i prodiru u dublje slojeve kože. Iako se UVB zrakama pripisivala sposobnost da uzrokuju opekline kože, štetnost obiju je podjednaka. Ne postoje sigurne UV zrake, pa ni one koje dolaze iz umjetnih izvora poput solarija. Stoga noviji preparati za zaštitu od sunca sprečavaju učinak UVB, ali i UVA zraka.

Vrlo važnu ulogu u sprečavanju oštećenja suncem igra i ozonski omotač. On, naime, svojim prisustvom sprečava prodiranje štetnih UV zraka do zemljine površine. Iako se količina ozona mijenja iz dana u dan i od mjesta do mjesta, znanstvenici su utvrdili da se ukupna količina ozona u posljednjih deset godina značajno smanjila. To je djelom posljedica prirodnih, ali i ljudima uzrokovanih čimbenika (industrija, ispušni plinovi, sprejevi...).

Stoga je uveden pojam UV indeksa. On pruža važnu informaciju pomoću koje si možete planirati svoje aktivnosti izvan kuće, kako bi izbjegli štetna sunčeva zračenja. UV indeks je prognoza, koja pruža informaciju, kolika se količina ultraljubičastih zraka očekuje na površini Zemlje sredinom dana, kada je sunce “najjače”.

Što je UV indeks viši, brže će ultraljubičaste zrake izazvati oštećenja na koži i očima. On ovisi o “visini” sunca, količini i gustoći oblaka, te o debljini ozonskog omotača. 

Vrijednost UV indeksa izražena je na skali od 0 do 10 i objavljuje se najčešće u sklopu vremenske prognoze. 

Osobita pažnja i izbjegavanje sunca je potrebno kada UV indeks iznosi 5 ili još više.


 Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr

ponedjeljak, 12. svibnja 2014.

OPREZ MADEŽI















OPREZ -  MADEŽI

Ususret ovogodišnjem „ Euromelanoma day „ projektu, vrijeme je da ponovno upozorimo na madeže!
Madeži (lat. nevusi ) mogu se pojaviti na bilo kojem dijelu kože, najčešće do dvadesete godine života, a neki i kasnije. Obično  su svijetlo do tamno smeđe boje. Svatko od nas ih ima; nekad 40, pa i više. 

Dok su ih ranije smatrali znakom ljepote, danas privlače pažnju zbog porasta broja „podivljalih“ madeža- melanoma

Svaki madež ima svoj razvojni ciklus, koji može trajati i do pedeset godina. Tijekom njega madeži se mogu mijenjati- neki mogu postepeno nestati, drugi potamniti ili se povećati; osobito tijekom puberteta i trudnoće.
No ne postoji kod svih jednaka opasnost! Studije pokazuju da pojedine vrste madeža imaju veći rizik da postanu zloćudne.

Opekline od sunca, pogotovo one zadobivene u dječjoj dobi, povećavaju rizik od razvoja melanoma. Osobit rizik pokazuju i osobe svijetle puti, svijetlih očiju i svijetle kose te osobe koje su u obitelji imale melanom ili neki drugi zloćudni tumor kože.Veća vjerojatnost za razvoj „zločestih“ madeža prisutna je i kod osoba koje imaju veliki broj madeža -100 i više.

 Prirođeni madeži, osobito ako su veći od jednog centimetra, također pokazuju povećanu sklonost za razvoj zloćudnih promjena; kao i tzv. displastični madeži. Takvi se madeži često pojavljuju familijarno, veći su od ostalih, neravnomjerno obojeni, a granice su im neoštre.

Svi madeži zahtijevaju redovito praćenje od strane dermatologa!

Vrlo je važno i samopregledavanje madeža uz pomoć dva ogledala. Prate se promjene veličine, boje, oblika ili općenitog izgleda madeža -tzv. ABCDE pravilo





Osobitu pozornost zahtijevaju i novonastali madeži, kao i madeži koji svrbe, bole i krvare.

Iskusan će dermatolog već i kod manjih madeža, uz pomoć dermatoskopa uočiti  i najsitnije promjene u strukturi te preporučiti njihovo odstranjenje.


 Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr

utorak, 15. travnja 2014.

MEDICINSKA PEDIKURA

















Imati zdrava stopala važno je svakom čovjeku! Na njima počiva težina cijelog našeg tijela, pa stoga bilo kakva neugodnost koja se javi na stopalima može ometati svakodnevni život.
Probleme često uzrokuju neudobne cipele, iskrivljeno hodanje, prekomjerna tjelesna težina ili naprosto suha, ljuštenju sklona koža.

Kod mlađih najveće probleme uzrokuje nezdrava, pretijesna i neudobna obuća; dok kod nešto starijih- suha koža i ortopedske deformacije koje se razvijaju kroz godine. U oba slučaja i prekomjerna težina ili neke bolesti organizma- poput šećerne bolesti, mogu prouzrokovati dodatne neugodnosti.

Najčešći problemi sa kojima se susrećemo na koži stopala su odebljanja kože koja nastaju na mjestima pritiska, poznati pod imenom „natisci“ ili stručno- kalusi. Uzrokuju neugodne,tupe bolove prilikom hodanja, pa pacijente često tjeraju na iskrivljeni hod.

Uz njih često nastaju i „ kurje oči“ ili tzv klavusi. Riječ je o tvrdim, rožnatim, pomalo dugoljastim tvorbama, čiji je središnji, tvrdi vrh u obliku trna izrazito bolan na dodir ili pritisak obuće.

Ne manje česti su i urasli nokti, osobito nokti palčeva. 

Najčešće nastaju kao posljedica nepravilnog rezanja ili oblikovanja nokta ili pak zadebljanja i deformacije nokta uslijed povrede ili neke bolesti nokta.

O suhim, ljuskavim i popucanim petama da i ne govorimo!

Svi ti problemi stvaraju izrazite neugodnosti i bol prilikom hodanja!

  • Zahvate i tretmane vezano uz medicinsku pedikuru možete obaviti u našoj ordinaciji !

 Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr




utorak, 8. travnja 2014.

Njega kože u menopauzi























Tijekom menopauze koža žena izrazito se mijenja i često je uzrok nezadovoljsta!

U tom periodu koža traži osobitu pažnju, te redovitu i vrlo intenzivnu njegu.Takva će je njega učiniti ljepšom, vitalnijom te usporiti njeno prirodno, hormonsko starenje!

Stoga je vrlo često potrebno promijeniti dotadašnje navike i prilagoditi jih trenutnim potrebama kože, kako u profesionalnim tretmanima tako i kod kuće.


U novije vrijeme postoje brojni tretmani koji znatno poboljšavaju izgled zrele kože! Aktivne tvari poput retinola ( vitamin A ) ili hijaluronske kiseline, C vitamina, koenzima Q10, brojnih antioksidansa i sl., mogu se danas uz pomoć mezoterapije i sličnih metoda „transportirati“ do najaktivnijeg, srednjeg sloja kože i tako doprinjeti njenom boljem izgledu, poboljšanju elastičnosti i napetosti, pa i smanjenju mrlja i kapilara…


Mlohavost i opuštenost kože mogu se ukloniti kirurškim ali i vrhunskim nekirurškim metodama, poput radiofrekvencije -osobito koža vrata i dekoltea, gdje su kirurške tehnike ograničene ; a bez rizika koje nosi operativni zahvat. U slučaju jačeg opuštanja mišića lica i formiranja „vrećica“ na donjem dijelu, uz pomoć specijalnih uređaja koji provode gimnastiku tih mišića može se učiniti čudo!


Kod dubljih, mimičkih bora mogu se primijeniti i metode ispunjavanja bora hijaluronskom kiselinom.


Osim toga, na bore, mrlje i „sivilo“ kože se može djelovati i laserskim ili IPL tretmanima, dijamantnom mikrodermoabrazijom ili kemijskim pilinzima!


Stoga je važno, da se prepustite rukama stručnjaka, koji će  vam savjetovati odgovarajuće profesionalne tretmane kao i one za kućnu njegu! 


 Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr





utorak, 25. ožujka 2014.

UKLANJANJE OŽILJAKA






Uklanjanje ožiljaka



Ožiljci mogu za pacijenta predstavljati veliki kozmetski ali i fizički problem, osobito ako se nalaze na vidljivim dijelovima tijela ili iznad zglobova, gdje znatno ograničavaju njihovu pokretljivost. Stoga se provode brojni postupci kojima se tretiraju nastali ožiljci. 


Veliki broj postupaka provodi se u dermatološkim ordinacijama i ne zahtjeva osobitu pripremu. U iznimnim slučajevima, kao kod ožiljaka od opeklina, potrebna je opća anestezija i hospitalizacija.


Valja zapamtiti da  je uklanjanje pojedinih ožiljka poput npr keloida izuzetno teško, no brojnim postupcima većina postojećih ožiljaka može se znatno ublažiti ili čak i u potpunosti ukloniti.

Koji postupak je najprikladniji- odlučit će liječnik! To ovisi o: tipu ožiljka, njegovom smještaju, godinama starosti pacijenta, tipu kože…


Ubrzo nakon ozljeđivanja kože (uslijed npr. upale ili kirurškog reza), preporučuju se različiti lokalni pripravci koji ubrzavaju cijeljenje kože, znatno smanjuju svrbež i „zatezanje“ kože, te u konačnosti dovode do formiranja „ljepših“ ožiljaka.


Najčešći postupci koji se primjenjuju u dermatološkim ordinacijama u svrhu uklanjanja odnosno ublažavanja ožiljaka su dermoabrazija, kemijski pilinzi, krioterapija, laserski tretmani, injekcije kortikosteroida…


Dijamantna dermoabrazija označava postupak kojim se uz pomoć pravih dijamanata uklanja zadebljali i odumrli površinski sloj kože. Namijenjen je osobito za uklanjanje ožiljaka od akni, vodenih kozica i sl.; ali i za uklanjanje plićih bora, pigmentacija, proširenih pora i pretjeranog mašćenja kože.Tijekom tretmana uklonjene mrtve stanice kože „usisavaju“ se uz pomoć podtlaka, koji istovremeno potiče stanice pod imenom fibroblasti, na proizvodnju novih i kvalitetnijih  stanica kolagena, a time i čvršće kože . Znatno se ubrzava i mikrocirkulacija te obnova stanica, što sveukupno pridonosi ljepšoj i „čišćoj“ koži, bez nepravilnosti. Na taj je način, uz pomoć posebnih uređaja za dermoabraziju, tijekom jednog tretmana prisutno dvostruko djelovanje.

I kemijski pilinzi također zauzimaju važno mjesto u terapiji ožiljaka- osobito onih od akni; no koriste se i za uklanjanje hiperpigmentacija, bora, mitesera ali i drugih nepravilnosti.

Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr

nedjelja, 23. ožujka 2014.

CELULIT, a šta sad ?




Celulit nije samo estetski, već i medicinski problem koji zahvaća sve veći broj ljudi; prvenstveno žena ali i muškaraca! Zbog utjecaja nasljeđa i spolnih hormona žene smo mu sklonije, bile mlađe ili nešto starije, mršave ili malo punije- celulit nas zahvaća bez milosti!

Uslijed pritiska povećanih masnih stanica na okolne strukture, prvenstveno na krvne i limfne žile, znatno je otežana cirkulacija na zahvaćenom području. Rezultat toga je nakupljanje štetnih i otpadnih  tvari te toksina, dok je dotok hranjivih tvari i kisika vrlo slab. To uzrokuje „propadanje“ kolagenih vlakana kože, koje pogoršavaju njezin izgled  tj. pojavljuju se udubine i izbočine, koje koži daju izgled „narančine kore“. 

Postoje četiri stadija celulita: od jedva vidljivog do izrazitog, kod kojeg koža u potpunosti gubi napetost, postaje hladna i bolna na dodir ( osobito u 4. stadiju ).

Celulit se ne može ukloniti dijetama i izgladnjivanjem! Za njegovo uklanjanje potrebna je kombinacija medicinsko- estetskih tretmana, praćena pravilnom prehranom i odgovarajućom fizičkom aktivnošću, koju može zamijeniti pasivna gimnastika.

Ciljanim i provjerenim tretmanima kao što su : enzimska kavitacija , mezoterapija, pasivna gimnastika, radiofrekvencija, radijalna endermoterapija, te uporaba prirodnih sastojaka (eteričnih ulja i slično) može se utjecati upravo na uzroke celulita! 

Kombinaciju tretmana potrebno je prilagoditi svakom ponaosob! Neizostavne su i upute o prehrani i detoksikaciji organizma!

Rezultat toga je značajno smanjenje celulita  ( ali i masnih stanica ! ), ružičasta, sjajna i napeta koža, te organizam očišćen od toksina!

Pokušajte i uvjerite se, da se i protiv celulita može, pod vodstvom iskusnih terapeuta !

 Za sve upite i info. kontaktirajte nas na 042 302 904 ili info@dermatologija.hr