četvrtak, 4. srpnja 2013.

Maligni melanom


Melanom je najopasniji od svih kožnih karcinoma. Svojim rastom započinje na površini kože i kada se otkrije pravovremeno, u potpunosti je izlječiv! U kasnijim fazama on se može proširiti i ugroziti život bolesnika. Stoga je rano otkrivanje melanoma izuzetno važno!
Maligni melanom nastaje kada melanociti, odnosno stanice koje daju boju našoj koži, kosi i očima budu oštećeni te uzrokuju divlji i nekontrolirani rast. Melanom se može razviti bilo gdje gdje postoje melanociti - na koži čitavog tijela, ispod nokta, pa čak i u oku ili sluznici usta ili genitalija. Kod muškaraca se melanom najčešće razvija na leđima, a kod žena na potkoljenicama i na području prsnog koša!
Svojim rastom uvijek započinje na površini, ali je sklon prodiranju duboku u kožu, pa čak i u krvne i limfne žile, koje mu onda omogućuju širenje po čitavom tijelu.
Tko može dobiti melanom? Bilo tko može razviti melanom, no među rizične skupine spadaju:
1) osobe koje su tijekom života bile izložene velikim količinama UV zraka) osobito one koje su zadobile sunčane opekline u ranom djetinjstvu ili mladenaštvu
2) osobe svijetle puti, crvene ili „blond“ kose te svijetlih očiju (zbog izrazite osjetljivosti na sunce)
3) osobe koje imaju veliki broj madeža, 50 - 100 ili više
4) osobe s „neobičnim“, nepravilnim ili velikim madežima (najčešće ih nazivamo displastičnim)
5) osobe koje su same imale melanom ili ga je imao netko od članova obitelji 
6) osobe s oslabljenim imunološkim sistemom 
7) osobe koje neumjereno posjećuju solarije.
Statistički gledano, dio melanoma razvija se na normalnoj, prethodno nepromijenjenoj koži, a dio iz ranije postojećeg madeža. 
Stoga je najčešći znak za uzbunu - promjena! Melanom često počinje iz ili pored već postojećeg madeža. Promjena boje, oblika ili veličine madeža, mogao bi biti signal koji upućuje na “divlji rast”! Također i svrbež, krvarenje ili bol madeža, bez njegovog prethodnog oštećenja, predstavljaju signale koji pacijenta moraju uputiti na pregled dermatologu!
Neki se pak melanomi razvijaju iznenada, na potpuno zdravoj koži! Stoga - oprez!


utorak, 2. srpnja 2013.

Ah ti prištići !

 

Akne su jedna od najučestalijih bolesti kože. Zahvaćena su “masnija” područja kože, osobito lice, gornji dio vrata, ramena, ponekad i cijela leđa, područje dekoltea i nadlaktica. Vrlo važnu ulogu u razvoju akni imaju: nasljeđe masne kože, utjecaj spolnih hormona (prvenstveno muških), prisutnost bakterija na koži, način života (nepravilna prehrana, ispostavljenost stresu, pušenju), nepravilna njega kože, uporaba neprimjerene kozmetike... Izuzetno je važno pravovremeno i primjereno liječenje, kojim prvenstveno nastojimo spriječiti ozbiljnije posljedice tj. ožiljke! Stoga svi oblici akni zahtijevaju liječenje, koje mora biti prilagođeno svakom posebno. Za kućnu uporabu savjetujemo preparate s aktivnim tvarima, koje će svojim djelovanjem „otopiti“ mitesere i smanjiti upalu, a neke će istovremeno utjecati i na ublažavanje ožiljaka.
U određenim slučajevima nužna je i sistemska terapija. Vrlo važno je redovito i stručno (nikako vlastoručno!) mehaničko čišćenje komedona, često i uz pomoć novih tehnika poput hidrodermoabrazije (bezbolno uklanjanje mitesera uz pomoć ultrazvučnog “mlaza”).
 Što s liječenjem ranije započnemo, bolji i brži bit će rezultati!